• Wpisów: 46
 • Średnio co: 77 dni
 • Ostatni wpis: 9 lat temu, 18:38
 • Licznik odwiedzin: 62 996 / 3622 dni
 
muzyk
 
muzyk: Odpowiadając na pytania dotyczące masteringu. Mastering to tak na prawdę ustalenie kilku spraw o których pisałem. Poziomy, limiting, częstotliwości. Jeżeli mix jaki zrobicie będzie dobry to mastering tylko wyostrzy to co zrobiliście dobrze lub to co zrobicie źle uwydatni błędy.

Nie ma znaczenia czy mówimy o muzyce elektronicznej czy akustycznej. Robionej w całości na kompie czy z nagrywanymi instrumentami. Po pierwsze musicie się zastanowić co w Waszej muzyce jest najważniejsze.

W muzyce elektronicznej wiadomo że jest to beat i linia basowa. Chociaż to też nie główna zasada. Chociażby kick drum w drum'n'basie brzmi inaczej niż w vocal housie czy transie. W muzyce akustycznej ważne są instrumenty. To one muszą być uwydatnione. Każda ścieżka, każdy instrument ma swoje miejsce w częstotliwości. Dlatego to na czym wam zależy to musicie uwydatnić. Jednak tgrzeba uważać. Mówiąc w przenośni - przez głośniki nie przejdzie więcej niż pewna ilość dźwięku. Mówiąc dosadniej - przez kibel nie przeleje się więcej wody niż jest on przystosowany. Dlatego jeżeli czegoś będzie za dużo (na przykład basów), przykryją one instrumenty w pasmach średnich. Jeżeli jakiś instrument będzie za cichy będziecie chcieli go podgłośnić, ale może i on zagłuszy coś innego. To pułapka i trzeba z tym bardzo uważać. Wiec znowu, dobry mix to podstawa.

Wracając do masteringu. Tutaj jest podobnie. Jeżeli zależy wam na podbiciu średnich tonów to na EQ je podbijacie. Jeżeli zależy wam na uśrednieniu głośności wszystkich partii utworu to ustawiacie to na limiterze lub compresorze. Jeżeli chcecie ustalić pracę dynamiki różnych zakresów częstotliwości (np. pompujący ale dynamiczny bas i plywające średnie) ustalacie to na multibandzie. Itp itd.
Załadujcie wtyczki masteringowe w sposób jaki podałem wcześniej. zacznijcie od zabawy z presetami. jednocześnie miejcie odpalone w jakimś playerze swoje ulubione utwory, do których chcecie się upodobnić. Wasze numery referencyjne. bawiąc się presetami postarajcie się zbliżyć do waszego referecyjnego brzmienia. Następnie zacznijcie zmieniać parametry. Znowu próbując zbliżyć się do swojego ulubionego utworu. Metodą prób i błędów nabierzecie doświadczenia. Najważniejsze jest aby zrozumieć jak działają poszczególne wtyczki. Reszta to doświadczenie.

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
   
  @Hebaneck: Wszystko zależy od equalizacji. Zapnij na każdy instrument equalizer. Wcześniej napisałem mniej więcej jakie instrumenty w jakim paśmie powinny się znajdować. Poeksperymentuj z tym
   
 • awatar
   
   
  Muzyk amator
  Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytanie :) pozdrawiam :)
   
 • awatar
   
   
  Hebaneck
  chcialbym sie dowiedziec apropo mixu. Mam bicik w nim skrzypki "niskie", skrzypki "wysokie" i pianinko. Co podbijac, ucinac zeby sie nie zlewalo. Poszczególne instrumenty maja swoje okreslone czestotliwosci, więc jak to robić z stringsami i piano?