• Wpisów: 46
 • Średnio co: 77 dni
 • Ostatni wpis: 9 lat temu, 18:38
 • Licznik odwiedzin: 62 996 / 3622 dni
 
muzyk
 
Witam po dłuższej przerwie. Ostatnio znowu zaniedbałem mój blog ze względu na nawał pracy. Jednak skoro podjąłem się pisania tutaj a robie to z przyjemnością to obiecuję się poprawić.
Pamiętam jak w jednym z komentarzy ktoś wyraził zainteresowanie akordami, harmonią, melodyką. Co prawda nie jestem zawodowym pianistą ale też wiem co i jak jeżeli chodzi o ciekawe harmonie do pisania piosenek. Po pierwsze zastanówmy się od czego zaczynamy napisanie piosenki. Od beatu, linii basowej, a może od akordów i melodii. Nie ważne od czego zaczynamy ważny jest element który wpadnie w ucho słuchaczowi. No ale o tym już wiele razy pisałem więc wróćmy do akordów. Aby było łatwiej odwzoruję klawiaturę fortepianu na klawiaturze komputera gdzie dźwięk C będzie klawiszem Q, dźwięk D klawiszem W a czarny klawisz C# będzie klawiszem 2.
Wiadomo że mamy akordy wesołe "majorowe" (QET)i akordy smutne "minorowe" (Q3T). Mając podstawowy dźwięc C (Q) możemy robić przewroty (QRY) lub je dowolnie modyfikować (chociażby QER). Zmieniając dźwięk podstawowy akordu z chociażby C na G odległość/liczba klawiszy miedzy palcami zostaje zawsze taka sama. Muzyka ma jednak coś wspólnego z matematyką. Czyli jezeli robimy prosty układ QET-QRY to potem możemy zagrać TUO-T8P. Mimo że w przypadku akordów gdzie dźwiękiem podstawowym było G (czyli komputerowe T) a jednym z dźwięków składowych czarny 8, to nadal jest to majorowa czyli wesoła harmonia. Odległość między palcami jest dokładnie taka sama. To jest prawa ręka jaką kładziemy na klawiaturze. Tworząc linie basową najczęściej opieramy się na jednym z dźwięków składowych prawej ręki grając je niżej w oktawie lewą ręką. I wcale nie musi to być dźwięk podstawowy.
Poeksperymentujcie z dźwiękami lewej ręki grając różne akordy ręki prawej.
Następnym razem napisze jak uzyskać ciekawy, soulowo jazzowy sound dodając tylko jeden palec do akordu podstawowego.

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
   
  @gość: Pomyślałem że łatwiej jest wyjaśnić mając przed sobą klawiaturę QWERTY niż normalne dźwięki. Nie każdy wie i zna zapis nutowy czy nazwy poszczególnych klawiszy...
   
 • awatar
   
   
  gość
  Cześć, dzięki, że poruszyłeś ten temat, wreszcie mogłem się choć odrobinę podciągnąć w tej dziedzinie.

  Szkoda tylko, że nie podałeś literowego zapisu wszystkich nut... Kto dziś gra na komputerowej klawiaturze? :P

  Czy mógłbyś napisać coś o wet i dry mixach?

  Pozdrawiam.