• Wpisów: 46
  • Średnio co: 76 dni
  • Ostatni wpis: 9 lat temu, 18:38
  • Licznik odwiedzin: 62 884 / 3589 dni
 
muzyk
 
Najnowsze oprogramowanie muzyczne bazuje na tak zwanych pluginach. Wszystkie urządzenia jak zewnętrzne compresory, procesory dźwięku, efekty są emulowane w formie cyfrowej. Nie będę się rozwodził nad wyższością wersji hardwarowych nad programowymi lub wygodą programowych w stosunku do sprzętowych. Zawsze wychodzę z założenia - nie ważne co się stosuje, liczy się efekt. W Waszym programie DAW (Digital Audio Workstation), czyli programie na którym robicie muzykę, każdą ścieżkę możecie "uzbroić" w najróżniejsze efekty. Problem jednak jest w mocy obliczeniowej waszego komputera. Wiadomo czym szybszy komputer tym więcej pluginów możemy uruchomić. Każdy komputer ma jednak swoje ograniczenia związane z mocą obliczeniową procesora.
Jednak firmy wychodzą na przeciw użytkownikom proponując specjalne karty DSP, z dodatkowymi procesorami, na których uruchamiają się specjalnie produkowane pluginy z efektami. Czasami karty emulują tylko konkretny rodzaj efektów, czasami to kombajny ze wszystkim, a czasami to bardzo wyspecjalizowany sprzęt dla tych co konkretnie wiedzą czego chcą. Jednak w miarę rozbudowy Waszego studia, warto o czymś takim pomyśleć.

Jest kilka produktów wartych zainteresowania.

UAD - zacznę od mojego ulubionego UAD'a. UAD czyli legendarna Universal Audio to firma znana od lat. Karty UAD są jedne z najbardziej docenianych kart dsp na rynku. Niedawno wyszła najnowsza wersja UAD-2, na której są miedzy innymi pluginy emulujące mixery firmy Neve. Stąd wieeeelkie zainteresowanie nowym UAD'em.

T.C. Powercore - czyli karta firmy T.C. Electronics. Również posiada wiele ciekawych pluginów. Co jest najbardziej ciekawe to to że na Powercorze uruchamia się softwarowa wersja jednego z najbardziej popularnych syntezatorów ostatnich lat Access Virus.

SSL Duende - Są dwie topowe firmy robiące studyjne "stoły" mikserskie: Neve oraz SSL. Te warte często po kilkaset tysięcy dolarów sprzęty z wiadomych względów nie są dostępne dla przeciętnego użytkownika. Jednak dzięki Duende mamy możliwość posiadania wirtualnego stołu firmy SSL oraz jego legendarnego brzmienia.

Focusrite Liquid Mix - to kolekcja najróżniejszych equalizerów i kompresorów w wersji wirtualnej. Nie ma tam nic więcej poza tego typu urządzeniami (w porównaniu do UAD'a i Powercore'a gdzie mamy też delaye, reverby i inne efekty). Jednak wiele osób używa Liquid Mixa chociażby na jego przystępną relatywnie cenę.

Kilka firm oferuje swoje interface'y audio również z opcją pluginów (EMU i bodajże najnowsze interface'y Lexicona). Jednak te 4 przykłady są topowymi urządzeniami gdy nie stać Was na potężne pieniądze potrzebne na zakup hardwaru a chcecie coś więcej niż tylko standardowe pluginy.

Nie możesz dodać komentarza.