• Wpisów: 46
 • Średnio co: 77 dni
 • Ostatni wpis: 9 lat temu, 18:38
 • Licznik odwiedzin: 62 996 / 3622 dni
 
muzyk
 
... a jesteś tutaj więc na pewno masz komputer. Pierwsza zasada jest taka - czym szybszy komputer tym lepiej. Następnie wybierz program muzyczny czyli tak zwany DAW (Digital Audio Workstation). Do wyboru jest wiele:

Komputery PC:
- Steinberg Cubase - najnowsza wersja 5, wiodący program na komputery PC oraz wersja na Mac'a. Cieżki do rozgryzienia na początku ale idealnie konfigurowalny do konkretnych potrzeb. Ma świetne brzmienie (o tym przy okazji później). Wiele mniejszych studiów działa na Cubase lub siostrzanym Nuendo. Jeżeli zaczynacie pracę na PC to mimo początkowych problemów polecam od razu naukę na czymś dla profesjonalistów.

- Acid Pro - idealny program dla początkujących tyle że przyjdzie taki moment że i tak przesiądziecie się na coś lepszego

- Reason - wirtualna kolekcja instrumentów, sekwencerów, efektów itp. ale i tak aby wszystko profesjonalnie brzmiało ludzie używają poźniej np. Cubase'a

- Ableton Live - Super narzędzie dla początkujących, zaawansowanych oraz do grania na żywo. Używają go artyści live actowi, DJ'e, świetny do układania aranżów, miksowania, improwizacji live. Niestety przy finalnym zgrywaniu numerów wychodzą jego braki w brzmieniu.

Mac

- Pro Tools - środowisko dla profsów. Pierwszy DAW w historii. W każdym profesjonalnym studiu na świecie stoi Pro Tools. Problem dla domowych użytkowników to cena z racji na to że PT jest systemem pół software'owym - pół hardwarowym. Jednak jest są wersje lite, m-powered bazujące na tańszych rozwiązaniach. Jeżeli planujecie zanosić swoje sesje do profesjonalnego studia Pro Tools jest dla Was

- Logic - Wszystko w jednym. Najbardziej wszechstronny program na Mac'a. Masz Logica to nie potrzebujesz niczego więcej. Świetny sound, niezbyt prosta obsługa ale rekompensuje Wam to że nie musicie dociagać, kupować tak na prawdę niczego innego.

- Ableton Live - to samo co na PC

Mając zainstalowany program wiadomo że musicie słyszeć co robicie. Od tego są karty i interface'y dźwiękowe. Czyli urządzenia które generują i nagrywają dźwięk. To temat rzeka i odsyłam raczej do periodyków i czasopism jak Estrada i Studio czy Future Music (dostępne w kioskach i Empikach). Ogólnie obowiązuje zasada - czym droższe tym lepsze. Do tego dochodzi wam sprawa tego czy chcecie nagrywać żywe instrumenty i wokalistów, macie zewnętrzne syntezatory itd. To wszystko załatwi wam interface dźwiękowy.

- Odsłuchy - czyli głośniki. Najlepiej aktywne czyli takie które maja swoje własne wzmacniacze. Do różnej muzyki są różne głośniki. Polecam udać się do najbliższego sklepu muzycznego  lub najlepiej kilku ze swoją ulubioną płyta i tak posłuchać jak każdy z głośników brzmi.

- Klawiatura sterująca - czyli klawiatura MIDI. Klawiatura fortepianowa, która steruje dźwiękami wirtualnych syntezatorów i instrumentów. W dawnych czasach muzycy często wpisywali cyferki lub klikali myszką wpisując elektroniczne nutki. Odradzam ma łe klawiatury 2-3 oktawowe. Nie ma jak położyć dwie ręce na klawiaturę. To na prawdę otwiera duże możliwości twórcze.

Całe domowe studio można złożyc już za ok 5000 zł. Dużo sprzętu znajduje się na allegro i innych tego typu serwisach. Polecam wizytę u kogoś kto już ma takie małe studio w domu. Ostrzegam tylko że muzyka to narkotyk, i to bardzo drogi i wciągający. Wciąż chce się czegoś więcej. Ale kupujcie najdroższe i najlepsze rzeczy na jakie was stać. Tutaj nie można oszczędzać. Apetyt wzrasta w miarę jedzenia więc od razu lepiej kupić coś lepszego.

Jeżeli macie jakieś pytania to chętnie odpowiem.

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
   
  Ja jestem bardzo początkująca i mam kilka pytań. Ponadto boję się komputerów:) Pierwsze moje pytanie brzmi: czy są programy, które zapiszą mi nutami i funkcjami harmonicznymi to, co zagram na fortepianie. Po drugie czy są programy w których mogę jakby grać na różnych instrumentach, tzn, np, mam melodię zapisaną nutami i zaznaczam, że chcę żeby tę partię wykonał obój i ten program ma wgraną barwę oboju i mi to po prostu gra barwą oboju. Poza tym mam pytanie o to jakie są progrmay do nauki harmonii klasycznej i jazzowej dla początkujących i w ogóle od czaego najlepiej zacząć jeżeli chcę pisać muzykę. Na razie mam fortepian, dwa głośniki, komputer i cyfrowy dyktafon. I dużo pomysłów. I nieskończoną szkołę muzyczną II stopnia:)
  pozdrawiam, Kaśka
   
 • awatar
   
   
  H.B.
  Wow! Nie wierzyłem, że odpowiesz! Super, dzięki wielkie. Będe śledził bloga, bo można się tu sporo dowiedzieć. Na Youtube faktycznie jest duzo tego materiału, postaram się oswoić z programami o których piszesz... Pokój! :D
   
 •  
   
  Każdy program muzyczny ma (lub powinien mieć) możliwość nagrywania. W preferencjach zobacz opcję "inputs" twojej karty dźwiękowej. Jeżeli taką znajdziesz to spokojnie nagrasz co chcesz. Pamiętaj jednak że potrzebujesz to tworzenia muzyki coś co będzie odtwarzać więcej niż tylko jedną stereofoniczną ścieżkę dźwiękową. Dlatego powstały programy typu DAW. Tworzysz sobie kilka ścieżek na których odpowiednio grają Ci perkusja, bas, instrumenty podkładowe i... śpiewa twoja siostra. Jeżeli masz problemy z ogarnięciem jakiegoś programu, odwiedź youtube. Tam masz wiele przykładowych filmików jak nauczyć się robienia muzyki krok po kroku na konkretnym programie.
  Zacznij od czegoś. Nie ważne co, byle byś zaczął się uczyć zasad tworzenia muzy na komputerze. Muzyka to ciągła nauka nawet dla najlepszych.
   
 • awatar
   
   
  H.B.
  Słyszałem, ż eda sie tez nagrywac na Audacity, chociaz programu tego glównie używalem do wytłumiana dźwieków albo selekcji poszczegoólnych próbek i "wycinania" ich z całości (np. wycinania z podkładu muzycznego odgłosów chrapania mojej siostry, które zaplątało się w jakimś samlu :P). Czy to prawda, że można posloużyc się Audą do zczytyania ścieżek, nagrywania? Przyznam, że Reason czy Sound Forge są dla mnie ciut za trudne.... Pozdrawiam!